DZIĘCZYNIENIE PANU BOGU ZA PLONY - DOŻYNKI 2023

29 STYCZNIA 2023 r. - wychowankowie z Publicznego Przedszkola im. ,,Wróbelka Elemelka" we Wróblewie, z grupy MISIE, wykonali koncert kolęd i pastorałek. 

8 stycznia 2023r. na Mszy Świętej

o godz. 10.00 swoimi Jasełkami pt. ,,WIGILIJNA ULICA" zachwycili parafian uczniowie Szkoły Podstawowej

ze Słomkowa Mokrego.

 

JASEŁKA 2023 - więcej zdjęć (kliknij tutaj)

8 stycznia  2023 r. -11.30 Msza Święta 

w I rocznice Aktu Zawierzenia Rolników Ziemi Sieradzkiej - w intencji rolników żyjących i zmarłych oraz Solidarności Rolników Indywidualnych o odnowę wiary, moralności i tolerancji wzajemnej w Narodzie Polskim, w intencji zaprzestania wojny na Ukrainie.

Msza Rolników 2023 - więcej zdjęć (kliknij tutaj)

8 stycznia 2023r.  z repertuarem świątecznym kolęd i pastorałek wystąpił zespół wokalny ,,OtoMy", kapela biesiadna ,,Kumpele Wróbele" oraz wokaliści z Gminnego Ośrodka Kultury we Wróblewie: Zuzia Kołodziejczyk, Maja Chudecka , Franciszek Zakrzewski.

 

 GOK 2023 - więcej zdjęć (kliknij tutaj)

BOŻE NARODZENIE 2022 -  przygotowanie dekoracji bożonarodzeniowej, koncert kolęd i pastorałek  ( schola parfialna - Amelka, Tosia, Zosia, Gabrysia, Marysia, Nikola i Asia), Pasterka o godz. 22.00 ze szczególnym udziałem dzieci i młodzieży,  Pasterka o 24.00 - to wszystko sprawiło, że czas Narodzenia Pana w parafialnej wspólnocie był uroczyście obchodzony.

Spotkanie z p. Małgorzatą Waszkiewicz

w Szkole Podstawowej we Wróblewie 

 

  ,, Radość w rodzinie” to temat  konkursu plastycznego ogłoszonego przez Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej Włocławskiej – Duszpasterstwo Rodzin  i Fundacja Czyste Serca, zorganizowanego w ramach obchodów Roku Rodziny. Do konkursu przystąpiły uczniowie naszej Szkoły Podstawowej we Wróblewie .

 

                       Celem konkursu było  uwrażliwienie na dar życia i rodziny oraz budowanie otwartości  i życzliwości dla drugiego człowieka. Prace były nadsyłane z całej Polski i oceniane  w kategorii dzieci z przedszkoli oraz klas 1 – 3 i  klas 4 – 8. W kategorii  przedszkola – Hanna Simińska otrzymała wyróżnienie i nagrodę z Publicznego Przedszkola im. Wróbelka Elelmelka we Wróblewie, natomiast w kategorii klas 1 – 3 Antonina Rakowska z klasy 2 ze Szkoły Podstawowej we Wróblewie  została laureatką .

 

                      Tosia nie mogła uczestniczyć w uroczystym  rozdaniu  dyplomów we Włocławku, dlatego to organizatorzy wyszli z pomysłem , aby przekazać Tosi  nagrodę  za I miejsce osobiście. Dlatego też uczniowie  Szkoły Podstawowej we Wróblewie  mięli sposobność  uczestniczyć w spotkaniu z  artystką malarką p. Małgorzatą Waszkiewicz, której towarzyszył maż Dariusz. Pani Małgorzata od urodzenia jest osoba niepełnosprawną, urodziła się z dziecięcym porażeniem mózgowym,  a mimo to kocha życie, kocha to co robi i postanowiła się dzielić tą radością z ludźmi. Malowanie obrazów stwarza jej niesamowitą harmonię ze światem, maluje stopami co nie sprawia jej żadnej trudności. Dzieci klas młodszych  wysłuchały świadectwa p. Małgorzaty, zadawały pytania i  mogły  wypróbować swojej ,,zręczności” w stopach – pisanie długopisem, podnoszenie złotówki a przede wszystkim próbowały malować stopami.  W czasie spotkania  ze starszą młodzieżą było inaczej, spojrzenie i podejście do życia artystki pomimo swej niepełnosprawności – wywołały duże emocje.

 

Wspaniałym ludziom, którzy podzieli się swoim świadectwem życia z wiarą – dziękujemy ! Podziękowania dla ks. Proboszcza Sławomira za zaangażowanie w przywóz i odwóz gości z Włocławka. 

26.07.2016 r.

KSIĄDZ INFUŁAT 

APOLINARY LEŚNIEWSKI

 Rodak z Wróblewa. Urodził się 23 lipca 1891 roku we Wróblewie w wieloletniej inteligenckiej rodzinie w domu  nieopodal kapliczki Matki Bożej. Ksiądz Diecezji Włocławskiej i wieloletni proboszcz Kolegiaty Sieradzkiej, wzór kapłana patrioty został uczczony przez wróblewian w 125 rocznicę  urodzin tablicą pamiatkową.   Uroczystego poświecenia obelisku dokonał ks. Marian Bronikowski

( więcej  http://sieradz-praga.pl/poswiecenia-obelisku-i-tablicy-pamiatkowej-dlugoletniego-sieradzkiego-proboszcza-ks-infulata-apolinarego-lesniewskiego-we-wroblewie/#prettyPhoto)

 

 


 BOŻE CIAŁO 2016 r.

Tradycyjnie w uroczystościach Bożego Ciała w naszej parfialnej rodzinie nie zabrakło wiernych. Msza Święta a potem procesja na na ulicach naszej parafii była bardzo uroczysta. Wielu parafian włącza się jako asysta od tych najmłodszych do najstarszych, jako straż i orkiestra w procesję, dzięki czemu staję się ona piękniejsza na chwałę Bożą.

zdjęcia

 

 


Uroczystości odpustowe w parafii narodzenia NMP w Charłupi Małej.

8 września jak co roku wyruszyła z Wróblewa piesza pielgrzymka do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Charłupi Małej.

    Tradycją się stało, że wróblewianie łączą swoje siły z parafianami z pobliskiego Wągłczewa. Szeregi pątnków poszerzyła również młodzież wróblewskiego gimnazjum, która wraz z innymi poprzez śpiew i modlitwę przeżyła swoiste - wędrowne rekolekcje pod przewodnictwem proboszcza parafii Wągłczew -ks. Krzysztofa. Główne odpustowe uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12.00 – Mszą Świętą. Podczas Eucharystii ku czci Matki Bożej zwanej Siewną, ks. biskup Stanisław Gębicki, poświęcił ziarno, polecając rolników i ich ciężką pracę opiece Maryi.


DOŻYNKI PARAFIALNE 2015 r

30 sierpnia

składaliśmy w naszej świątyni dziękczynienie za tegoroczne plony. Poszczególne miejscowości przygotowały wieńce, kosze zebranych plonów i bochny chleba, które poświęcił ks. proboszcz kan. Piotr Przybylski. Uroczysta liturgia dożynkowa była okazją do modlitwy w intencji rolników, sadowników, ogrodników i gospodarzy z naszej parafii.  Oprócz dziękczynienia za tegoroczne plony prosiliśmy o Boże Błogosławieństwo w tej niełatwej pracy na kolejny rok o odwrócenie klęsk i nieszczęść. 


 


16.06.2015 r.

Pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych do Świnic Warckich

Tradycją się stało, aby dzieci, które w danym roku przyjęły po raz pierwszy Sakrament Pokuty i Komunię Świętą odwiedziły miejsce narodzin

i chrztu świętej siostry Faustyny. Uroczystości rozpoczęły się w Głogowcu, gdzie znajduje się dom świętej. Stamtąd ,,biali pielgrzymi" wyruszyli pieszo do Sanktuarium Chrztu Świętej Faustyny, gdzie uczestniczyli w Eucharystii Dziękczynnej pod przewodnictwem J.E.Ks.Bp Wiesława Meringa - duszpasterza naszej diecezji. Były wspólne rozmowy, zwiedzanie i śpiew, a nawet wspólny posiłek.


Boże Ciało 2015

Boże Ciało to jedno z głównych i najbardziej uroczystych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki.

W naszym kraju jest uroczystością obchodzoną w ostatni czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, jest to zatem święto ruchome. Głównym punktem obchodów jest procesja eucharystyczna ulicami miast i wsi. Uczestnictwo w niej to publiczna manifestacja wiary. W naszej parafialnej wspólnocie, jak co roku wierni włączyli się w przygotowania i uczestnictwo w procesji Bożego Ciała, aby stała się ona naszym świadectwem żywej wiary, której się nie wstydzimy i nie chcemy zamknąć w obrębie świątyni.

Nie idziemy sami, to nie jest pochód, w którym idziemy i prezentujemy naszą wiarę, czy przedstawiamy zasady naszej wiary, ale jest to procesja z Jezusem. A więc przekonani jesteśmy, że to On idzie z nami i pokazuje to, co jest w życiu najważniejsze, rozświetla drogi życia i przychodzi do każdego człowieka- prymas Polski abp Wojciech Polak.



Uczniowie Publicznego Gimnazjum

we Wróblewie uczcili pamięć ofiar Katynia sprzed 75 lat.


Na placu kościelnym przy Krzyżu Jubileuszowym, nauczyciele, młodzież oraz mieszkańcy okolicznego Wróblewa uczestniczyli z powagą w apelu ku czci pamięci ofiar Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa.

Kwiecień niesie również inne tragiczne wydarzenie, które nie sposób wymazać z pamięci Polaków to też w apelu wspomniana została 5 rocznica katastrofy lotniczej nad lasem katyńskim, kiedy to 10 kwietnia 2010 roku Polska straciła 96 osób – przedstawicieli państwa polskiego, którzy zginęli w drodze na obchody 70 rocznicy zbrodni w Katyniu.

Po wprowadzeniu i wierszach zaprezentowanych przez młodzież, wymienieniu wszystkich nazwisk ofiar katastrofy smoleńskiej, apel zakończył się modlitwą poprowadzoną przez ks. kanonika Piotra Przybylskiego i zapaleniem zniczy.

( zobacz galerię zdjęć)



XXIII Światowy Dzień Chorych

11 lutego - Klasztor Sióstr Urszulanek w Sieradzu

godz. 10.00 - spotkanie z chorymi i mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej przy  Klasztorze

godz. 11.00 - Eucharystia pod przewodnictwem ks.bp. Stanisława Gębickiego wraz z udzieleniem Sakramentu Namaszczenia Chorych.

_____________________________________________________

Manewry strażackie...

Uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w ćwiczeniach jednostek straży pożarniczych naszej gminy przy kościele parafialnym we Wróblewie.



W trakcie manewrów pokazana była pozorowana akcja  ratownicza w ramach corocznych takich ćwiczeń, które tym razem postanowiono przeprowadzić na drewnianych, zabytkowych obiektach sakralnych.


Strażacy w upozorowanej akcji  ratowniczej zaangażowali dwóch gimnazjalistów z klasy I c. Chłopcy zostali ukryci w wewnątrz kościoła, zadaniem dla pozostałych strażaków  było  uratować życie poszkodowanym, zachowując podstawowe zasady bezpiecznej pracy strażaków podczas akcji  gaśniczej.

Klasa III b miała natomiast okazję obserwować  zachowanie się strażaków w czasie jazdy do zdarzenia i podstawowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy podczas działań ratowniczo - gaśniczych.


Pożar kościoła we Wróblewie, na szczęście na niby,  był ciekawą lekcją poznawania zasad bezpieczeństwa podczas strażackiej akcji ratowniczej.


Różaniec do granic 

Zapraszamy wszystkich na wielką modlitwę „Do Granic” Polski, modlitwę do granic naszych możliwości, naszych lęków, naszych pragnienień. Poza granicę komfortu, codzienności i naszych przyzwyczajeń.

(żródło: http://www.rozaniecdogranic.pl/o-rozancu-do-granic)

Po więcej informacji proszę kliknąć na poniższy obrazek


Święto Dziękczynienia

w Rodzinie

5 września 2015 roku zorganizowana została autokarowa pielgrzymka do Torunia na siódme już Dziękczynienie w Rodzinie Radia Maryja.

W tym roku spotkanie odbyło się na placu budowy świątyni pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

Podczas uroczystych Nieszporów,o godz. 16.00 pod przewodnictwem ks. bp. Andrzeja Suskiego, ordynariusza diecezji toruńskiej, nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę świątyni.

W dalszej części programu przewidziano koncerty: Anny i Romualda Spychalskich, Orkiestry Dętej im. Tadeusza Moryto z Łącka, a także ks. bp. Antoniego Długosza z Zespołem Siewcy Lednicy. Na koniec wystąpił Tercet Egzotyczny.

Organizatorzy dziękczynienia zadbali także o zdrowie przybyłych. Już od godz. 11.00 w „Miasteczku zdrowia” przy WSKSiM można było skorzystać z bezpłatnych konsultacji medycznych ze specjalistami m.in.: z zakresu onkologii, kardiologii i diabetologii. Na pielgrzymów czekała także bogata i zdrowa oferta kulinarna.

Wróblewscy pielgrzymi wyrazili chęć uczestniczenia za rok w spotkaniu Radia Maryja podczas których przewidziana została konsekracja światyni.


28.08.2015

W uroczystościach odpustowych na parafialnym cmentarzu ku czci św. Augustyna uczestniczy wiele ludzi, których groby bliskich znajdują się na terenie wróblewskiej nekropolii.

Po Mszy Św.  zapalone zostały znicze na grobach zmarłych księży naszej  parafii.


Sakrament Bierzmowania

W niedzielę 28 czerwca 2015 roku 56 młodych ludzi z naszej parafii otrzymało Sakrament Bierzmowania z rąk J.E Ks. Bp. Stanisława Gębickiego. W uroczystości wzięło udział wielu księży z naszego dekanatu. Mszę poprowadził i wygłosił homilię sam biskup w koncelebracji z ks. Marianem Bronikowskim i ks. Mirosławem Miłkiem.  Na zakończenie uroczystości biskup dokonał poświęcenia odnowionej dzwonnicy i dzwonów, w tym nowego o imieniu ,,Franciszek".

 


Nasz Duszpasterz i my.

Ks. Jerzy Popiełuszko w fotografiach

i wspomnieniach Jerzego Szóstki

Społeczność naszego gimnazjum zaprosiła mieszkańców Wróblewa

i okolic do obejrzenia,

w dniach 03 - 11.06.2015r. wystawy plenerowej „NASZ DUSPASTERZ I MY”, zorganizowanej na placu kościelnym wokół świątyni. Wystawa powstała na podstawie materiałów: wspomnień i zdjęć, które zgromadził jeden z najbliższych współpracowników

ks. Jerzego Popiełuszki – Jerzy Lech Szóstko. Uczniowie jak i inni zwiedzający mogli zapoznać się sylwetką kapłana „Solidarności”

i poznać jego działalność. Ponadto wystawa także ukazała ludzi skupionych wokół żoliborskiego kościoła po śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Ideą wystawy jest więc budowanie pamięci o kapłanie

i pielęgnowanie dziedzictwa jego idei.

W dniu 11 czerwca 2015 r. w kościele parafialnym Św. Ap. Piotra i Pawła we Wróblewie, na zakończenie wystawy, odbyły się uroczystości związane z poświęceniem obrazu bł. Jerzego Popiełuszki. W programie uroczystości głos zabrała p. Milena Przybysz pracownik IPN, przybliżając nam jeszcze bardziej postać błogosławionego oraz młodzież naszego gimnazjum, która zaprezentowała krótki montaż słowno – muzyczny. Na zakończenie ksiądz proboszcz Piotr Przybylski poświęcił obraz bł. Jerzego Popiełuszki i odprawił Mszę Świętą.


W niedzielę Miłosierdzia Bożego w naszym parafialnym kościele

ks. proboszcz  Piotr Przybylski, dokonał poświęcenia obrazów świętych - rodaków z diecezji włocławskiej - św. Faustyny - patronki Miłosierdzia Bożego i św. Maksymiliana Kolbe - patrona trudnych czasów i męczennika miłości. Fundatorem obrazów jest nasz parafianin.


____________________________________________

Renowacja dzwonnicy

W czerwcu 2014 roku zostały ukończone prace remontowe dzwonnicy parafialnej. To kolejna zaplanowana przez księdza proboszcza Piotra Przybylskiego inwestycja tym razem aby we Wróblewie znowu zabrzmiał dźwięk dzwonów. Dzięki ofiarności parafian dzwony: średni Piotr i mniejszy Paweł zostały odnowione natomiast został   odlany  i zamontowany nowy dzwon,  który nosi imię Franciszek (notabene jako pierwszy w Polsce), na cześć duszpasterzowania na Urzędzie Piotrowym w Rzymie Papieża Franciszka. Napis umieszczony na dzwonie jest następujący: Dar parafian  dla upamiętnienia pontyfikatu Ojca św. Franciszka oraz wotum wdzięczności za kanonizację dnia 27.04. 2014 Ojca św. Jana Pawła II - Wielkiego za czasów J.E.ks. biskupa Wiesława Meringa i proboszcza Ks.Kan. Piotra Przybylskiego restauratora kościoła parafialnego i dzwonnicy we Wróblewie. Stalowy dzwon Jan Chrzciciel nie nadawał się do użytku, jednak został odnowiony i dzisiaj stoi na placu kościelnym, gdzie można go oglądać i podziwiać. Dodatkowo na dzwonnicy umocowany został kuty krzyż z roku 1804, zdjęty z wieży kościelnej podczas remontu dachu kościoła.